שאלות ותשובות בנושא צרכנות*

שאלה: בזמן האחרון שמעתי על ספקים שונים שפשטו רגל ולא סיפקו את הסחורה ללקוחות למרות שאלה שילמו להם את התמורה, כיצד ניתן להתגונן מפני תופעה זו?

תשובה: המוכר חייב למסור לקונה את הממכר ולהעביר לו את הבעלות בו, הקונה חייב לשלם למוכר את התמורה ולקבל את הממכר. בין שתי החובות הללו יש מרווח של תמרון הנתון למשא ומתן. עדיף שלא לשלם את התמורה כולה או חלקה בטרם קיבלתם את המוצר בפועל. יש לבוא במשא ומתן עם המוכר ולנסות ולצמצם את תשלום המקדמה למינימום ואת יתרת התמורה לשלם רק לאחר קבלת הממכר.

 

שאלה: קניתי סלון חדש שהתקבל לאחר שלושה שבועות של המתנה. עם קבלתו הבחנתי כי הסלון אינו בדגם שהזמנתי, אינו בצבע שהוזמן ולא בגודל שהזמנתי מהחנות. מה ניתן לעשות?

תשובה: חלה עליך חובה לבדוק את הממכר מיד עם קבלתו, במידה וגילית אי התאמה בין הממכר שרכשת לבין זה שקיבלת עליך להודיע מיד לספק ולתת לו הזדמנות נאותה לבדוק את הממכר. במידה ואי ההתאמה הנה מהותית ייתכן והספק הפר את הסכם המכר עם הלקוח. במקרה כזה יש להודיע לספק על ביטול ההסכם, לדרוש החזרת התמורה ולתבוע ממנו את הנזק ככל שזה נגרם ללקוח.

 

שאלה: רכשתי אופניים משומשים בחנות לאופניים מיד שנייה, שילמתי למוכר והתחלתי להשתמש בהם. לאחר כשבוע תפס אותי אדם ברחוב וטען כי האופניים שלו וכי הם נגנבו ממנו לפני שבועיים, האדם הגיש נגדי תלונה במשטרה ותבע אותי לדין אזרחי, מה עליי לעשות?

תשובה: במקרה שתיארת בשאלתך ובו רכשת נכס נד על ידי מי שעוסק במכירת נכסים מסוג זה של הממכר והמכירה הייתה במהלך הרגיל של עסקיו ואתה רכשת את הנכס בתמורה ובתום לב, חלה עליך תקנת השוק, הווה אומר כי האדם ממנו נגנבו האופניים איבד את הקניין באופניים כלפיך. הוא יוכל לתבוע את הבעלים של החנות בהנחה שעליו לא חלה תקנה זו.

 

שאלה: מכרתי באתר של יד שנייה את הסלון הישן לאדם שפנה אליי ושילם בצ'ק דחוי. כשבוע לאחר שלקח את הסלון הפקדתי את הצ'ק והצ'ק חזר מסיבה של אין כיסוי מספיק, מה עליי לעשות?

תשובה: באופן עקרוני עדיף להימנע מקבלת צ'קים מאנשים אותם לא מכירים ולא בטוחים באיתנות הפיננסית שלהם. במקרה דנן יש לשלוח לאדם שמסר לך את הצ'ק הודעה בכתב עם הצילום של הצ'ק ובה אתה מודיע לו כי הצ'ק חזר ועליו לשלם את הסכום תוך פרק זמן סביר. במידה ולא ישלם לך את התמורה מומלץ לפנות לעו"ד שיפתח עבורך תיק בהוצאה לפועל בתביעה לביצוע שטר.

* אין באמור בפרסומים באתר משום ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי
לקביעת פגישת ייעוץ חייגו עכשיו:
050-3289988